Zəngilan rayonunda meşə örtüyünün bərpası
İşğal dövründə Azərbaycan florasının 42%-ni təşkil edən Qarabağın qiymətli ağac və kol növləri ilə zəngin təbii meşələri məqsədyönlü şəkildə erməni işğalçıları tərəfindən məhv edilib ki, bu da həmin ərazidə biomüxtəlifliyin azalmasına səbəb olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri çərçivəsində ekoloji terrorun nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə 17 dekabr 2021-ci il tarixində “Zəngilan rayonunda meşə örtüyünün bərpası” layihəsinə start verilib.
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində icra olunan layihədə Zəngilan şəhərinin girişində, 30 hektar ərazidə əsasən yerli iqlim şəraitinə uyğun Eldar şamı, Həmişəyaşıl sərv, Göyrüş, Qlediçiya və Şərq çinarı olmaqla ümumilikdə 30 min ağacın əkilməsi həyata keçirilib.
Görülən işlər:
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Qarabağ Dirçəliş Fondunun və QDF-in donorlarının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində 30 min müxtəlif növlü ağacın əkilməsi və onların suya olan tələbatını təmin etmək üçün damcı suvarma və filtrasiya sistemlərinin quraşdırılması həyata keçirilb.
• Ağac sayı: 30 000 ağac
• Damcı suvarma sistemi
O cümlədən:
• Eldar şamı (Pinus eldarica) - 8 000 ədəd
• Həmişəyaşıl sərv (Cupressus sempervirens) - 7 000 ədəd
• Şərq çinarı (Platanus orientalis) - 8 000 ədəd
• Adi göyrüş (Fraxinus excelsior) - 4 000 ədəd
• Qlediçiya (Gleditsia triacanthos) - 3 000 ədəd
İstifadə olunmuş avadanlıq:
• PE boru 63 PN25 - 2 000 (metr)
• PE boru 63 PN10 - 2000 (metr)
• PE boru 50 PN25 - 1500 (metr)
• Damlama borusu - 78000 (metr)
• Damladıcı - 26 000 (ədəd)
• Nasos aqreqatı (doldurucu) - 1 (ədəd)
• Filtrasiya sistemi - 3 (ədəd)
• Su çəni: 15 tonluq -  4 (ədəd)
• Motopompa - 4 (ədəd)
• Generator 110 kVA - 1 (ədəd)
• Fittinq və aksesuarlar - 3 (ədəd)
Meşə sahəsi kənar vasitələrdən təmizlənib, əsas və köməkçi borular çəkilib, suvarma üçün istifadə olunan çaydan götürüləcək suyu sahəyə çatdıracaq avadanlıqlar qurulub, yeni çalalar qazılıb və sahəyə üzvi gübrə gətirilib.
Layihə çərçivəsində dayanıqlı meşə massivinin salınması məqsədilə ərazidə görülən bütün işlər meşəbərpa tələblərinə uyğun formada aparılıb.

During the period of occupation, the natural forests of Karabakh, home to a diverse range of valuable tree and shrub species and constituting 42% of Azerbaijan's flora, suffered extensive damage. This destruction led to a significant reduction in the region's biodiversity.
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, as part of the restoration and reconstruction efforts in the liberated territories, the project "Restoration of Forest in Zangilan District" was launched on December 17, 2021, with the aim of eliminating the consequences of ecological terrorism.
As part of the Memorandum of Understanding signed between the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and the Karabakh Revival Fund (KRF), a project has been implemented in Zangilan. The project involved planting a total of 30,000 trees, primarily suited to the local climate, including Eldar pine, evergreen cypress, juniper, gleditsia, and oriental plane trees, across 30 hectares of land at the entrance of Zangilan city.
Planned Activities:
Under the initiative and organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, and with the financial support of the Karabakh Revival Fund (KRF) and KRF donors, the project involved the planting of 30,000 trees of various species. Additionally, a drip irrigation and filtration system was installed to meet the water needs of the trees.
- Number of trees: 30,000 trees
- Drip irrigation system
Including:
- Eldar pine (Pinus eldarica): 8,000
- Evergreen cypress (Cupressus sempervirens): 7,000
- Old World sycamore (Platanus orientalis): 8,000
- European ash (Fraxinus excelsior): 4,000
- Honey locust (Gleditsia triacanthos): 3,000
The equipment used:
- PE pipe 63 PN25 - 2,000 meters
- PE pipe 63 PN10 - 2,000 meters
- PE pipe 50 PN25 - 1,500 meters
- Drip pipe - 78,000 meters
- Drippers - 26,000 units
- Pump aggregate (filler) - 1 unit
- Filtration system - 3 units
- Water tank: 15-ton capacity - 4 units
- Motor pump - 4 units
- Generator 110 kVA - 1 unit
- Fittings and accessories - 3 units
The forest area has been cleared of external debris, main and auxiliary pipes have been laid, equipment has been installed to deliver water from the river to the area for irrigation, new trenches have been dug, and organic fertilizer has been brought to the site.
All works carried out in the area for the establishment of a sustainable forest mass under the project have been conducted in compliance with forest restoration requirements.